I. TŘÍDA KVÍTEČKA - EKOŠKOLA

NÁŠ TŘÍDNÍ PROJEKT

"POZNÁVÁME NAŠI ŠKOLKU SE SKŘÍTKEM KLÍČKEM"

"Zdravá zahrada

je otevřená kniha,

z které se pořád

máme co učit. "

V letošním školním roce se budeme zabývat tématem Prostředí školky. Cílem tohoto projektu je nenásilnou a hravou formou ukázat dětem, jak je důležité prostředí kolem nás. Jelikož je naše školka zapojena do programu Ekoškola, náš velký Ekotým nám byl nápomocen při výběru tohoto tématu. Budeme se zabývat jak prostředím vnějším, tak i prostředím vnitřním. Děti ho budou zkoumat z hlediska ekologie, estetiky a také dobrého pocitu. Budeme zdobit školní chodby vlastními návrhy, zvyšovat počet kytek ve školce, vytvářet odpočinkové místnosti a venkovní učebny včetně smyslových chodníčků. Během tohoto projektu, budeme společně prohlubovat a rozšiřovat EKOKODEX Skřítka Klíčka. Společně s dětmi také budeme hledat odpovědi vycházející z analýzy, hledat řešení a zapojovat se do demonstračního rozhodování.

V našem projektu se zaměříme na tyto otázky:

•  máme ve školce hračky z přírodního materiálu /šetrné pro životní prostředí, bezpečné pro děti/
  •  mají děti ve školce své oblíbené místo /pocit klidu, bezpečí/
  •  mají děti ve školce své místo nebo nástěnku /kde děti samy rozhodují, co na nástěnku dají, jak místo vyzdobí/
  •  mohou děti ovlivnit i výzdobu a podobu školky / jakým způsobem/
  •  starají se děti o rostliny ve školce /zalévání, přesazování, pletí záhonů/
  •  jaké máme na školní zahradě druhy rostlin /bylinky, stromy, keře/
  • jsou na zahradě místa, kde žijí živočichové /ježci, slepýši, ještěrky, užovky, žáby, čolci, žížaly a různý hmyz - například čmeláci, motýli, slunéčka a jiné druhy/
  • chodíte s dětmi ven za každého počasí
  • máte na školním pozemku herní prvky z přírodního materiálu

Na tyto a další otázky se budeme v našem projektu snažit odpovědět. Uděláme vše proto, abychom se v naší mateřské školce cítili příjemně, bezpečně a pohodově.

Přejeme všem dětem i rodičům krásné prázdniny, hodně odpočinku, mnoho společně strávených chvil.

Ve středu jsme zažili parádní dopoledne na Hukvaldech. Navštívili jsme nové ekocentrum Hubert, kde se děti, díky spoustu zajímavým činnostem a aktivitám, blíže seznámily se životem mravenců. Po vydatném obědě, který nám připravily naše skvělé úžasné paní kuchařky, jsme se vydali poznávat taje hukvaldské obory. Tam jsme viděli daňky, zaslechli mnoho...