NÁŠ TŘÍDNÍ PROJEKT - LISTOPAD, PROSINEC "EGYPT, ANEB MUMIÍ SE NEBOJÍME"

03.04.2024

Bum, bum, bum, bum… bubnoval Ufík v pravidelném rytmu do bubínku. "Nasedat!" volal na děti. Nasedli jsme si tedy do starověké lodi a do rukou dostali pádla. V rytmu bubnu jsme dopluli po řece Nil až do starověkého Egypta. Dětem se plavba po Nilu velmi líbila, tak jsme se rozhodli, že si takovou řeku také postavíme. Nejprve jsme se podívali, jak řeka Nil vypadá z vesmíru a pak jsme se mohli pustit do práce. Děti se dozvěděly, že tato řeka byla pro egypťany velmi důležitá, dávala jim vláhu, vodu a v období dešťů i vitamíny pro půdu.

Další den jsme se podívali k pyramidám. Děti se seznámily s tvarem pyramid. Ve třídě se pokusily najít hračky toho tvaru. Postavit takovou pyramidu, ale nebylo vůbec nic lehkého, přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži. Z krabic od banánů jsme si vyrobily vozíček a zkoušeli jím vozit molitanové kostky. Aby si děti uvědomily rozdíl mezi lehkým a těžkým nákladem, zkoušely poté ve vozíčku vozit kamaráda jako velký těžký kámen. Po navození kostek děvčata stavěly pyramidu pro Kleopatru a chlapci pro faraóna.

Ale jak to v takové pyramidě vypadá? I to jsme se dozvěděli! Překážkovou dráhou jsme se dostali až úplně dovnitř. Z PET vršků jsme postavili sarkofág a díky obvazům udělali z kamaráda mumii. Mumii jsme nechali odpočívat a potichoučku jsme pyramidu opustili.

Vyrobili jsme si také egyptské šperky, tři pyramidy a masky faraóna Tutanchámona. Po řece Nil jsme se dostali zase zpět do naší školky. "Ufíku, Ufíku, co nás čeká příště?" ptaly se nejzvědavější děti. Ufík ale zůstal tajemný, jako pyramidy v Gíze.