SETKÁNÍ EKOTÝMU 2.6.2022

10.06.2022

Na naší poslední schůzce "Ekotýmáků" jsme se pomalu vítali s jarem, popíjeli teplý, zdravě oslazený čajík a kávičku na zahřátí, protože byl duben a ten jak víme znamená "za kamny ještě budem :-).

A ani jsme se nenadáli a už se opět scházíme. Ale tentokráte na čerstvém vzduchu v nejjj školkové zahradě, která je teď plná dětského smíchu a štěbetání, se sluníčkem nad hlavou, úsměvem na tvářích a samozřejmě stolem plných dobrot...takže "Hurá léto se pomalými krůčky blíží" J Role malířů a fotografů byly rozdány a směle do toho :-).

Byla to naše předposlední schůzka, na které bylo třeba zhodnotit, jak jsme si za celý školní rok vedli! A musíme si přiznat, že jsme skvělá parta, která si opravdu nevedla špatně J Celý rok jsme se věnovali tématu "Jídlo". Děti si sami odhlasovali jaké je jejich oblíbené a nebo naopak neoblíbené ovoce a zelenina, společně jsme přišli na spoustu mňamózních receptů na bezmasá jídla, ze kterých dokonce vznikla úžasná kuchařka, na které se podíleli nejen členové Ekotýmu, ale i ostatní rodiče za což jim patří velké díky! Samozřejmě jsme všechny pilně získané informace předali naši paní vedoucí školní jídelny, aby se naše cíle za zdravější stravou staly realitou:-).

Dále si naši nejmenší členové Ekotýmu zasadili své fazolky, o které se pečlivě starali. Pár z těchto fazolek je přesazeno ve vrbovém tunelu. V tomto se rovněž pěstují darované sazeničky a semínka zeleniny, které pomáhali sadit opět naše děti. A teď už můžeme jen trpělivě čekat na výsledky jejich píle. A aby to šlo co nejlépe, tak je k tomu všemu přeci důležité "hnojení" ... a jak jinak než přírodním hnojivem! S dětmi jsme postavili nový kompostér, který nám pronajalo město Hranice a tento využívá především jídelna (biodpad). Podařilo se vyrobit vermikompostér, kde nám pracovité žížalky vytváří nejjj přírodní hnojivo J No a v neposlední řadě se podařilo upravit množství cukru v čaji, najít alternativy slazení nápojů a jídla, děti dostávají domů zdravější svačinky a v neposlední řadě byl vytvořen plakát "Oblíbené jídlo ve zdravější podobě", který je vystavený na chodbě v naší MŠ.

A bylo toho ještě spoustu, co se zvládlo např. sběr potravy pro zvířátka do obory v Horních Těšicích, sběr potravin ve spolupráci s Charitou Hranice, sbírka hraček a oblečení pro děti s dětských domovů, nejlepší úklidová akce "Ukliďme Struhlovsko nejen s našim Ekotýmem" a mnoho, mnoho dalšího J

Po celkovém zhodnocení bylo třeba vybrat nové téma na další školní rok". Společným hlasováním dospěláků Ekotýmáků jednoznačně vyhrálo téma "PROSTŘEDÍ". K tomuto tématu se bude vztahovat i plánovaná akce "PODZIMNÍ ZAHRADA", kde bude po areálu ZŠ a MŠ Struhlovsko rozmístěno 8 stanovišť, na kterých budou pedagogové pomáhat dětem při plnění různých úkolů. A vše bude právě v duchu nově zvoleného tématu "Prostředí a to hlavně celkové prostředí naší MŠ :-).

Závěr naší schůzky byl tedy věnován nápadům v rámci organizace výše zmíněné akce a následné rozdělování úkolů, jako je např. tvorba plakátu, na kterém se budou podílet i naše dětičky vytvářením barevných obrázků. A abychom vymysleli co nejzajímavější úkoly, které se budou plnit na jednotlivých stanovištích, připravily pro nás paní učitelky Lucinka, Renatka a Magda speciální plakát, kam se můžou zapisovat všechny nápady .. opět na téma "Prostředí".

Pak už bylo třeba se pomalu rozloučit. Moc se nám domů nechtělo, hlavně těm nejmenším J Ale už teď víme, že se brzy opět setkáme a to na poslední schůzce před prázdninami, kde si při společném opékání špekáčků vybereme ty nejlepší úkoly na akci "Podzimní zahrada". Domnívám se, že za všechny můžu "říci" jediné "už teď se nemůžeme dočkat " :-).

Mějte se krásně a brzy na viděnou.

Za Ekotým zapisovatel -maminka Vanesky :-)